افسردگی و ویتامین D پایین | فاکتورهای اصلی زوال عقل است | بیماری

: افسردگی و ویتامین D پایین، فاکتورهای اصلی زوال عقل است

: محققان رابطه بین زوال عقل و هر دو عامل کمبود ویتامین D و افسردگی رو پیدا کردن. یه مطالعه جدید تایید می کنه که افراد سن بالا که به اندازه کافی از مواد مغذی لازم ویتامین D استفاده نمی کنن خطر دچار شدن به زوال عقل یا فراموشی در اونا می تونه دو برابر شه. در این مطالعه، که در مغز و اعصاب منتشر شده، آزمایش خون روی ۱۶۵۸ نفر بالای ۶۵ سال بررسی شد.

هیچ کدوم از در اول، داوطلبان زوال عقل نداشتن. پس از حدود شش سال، ۱۷۱ از اونا رو به پیشرفت زوال عقل و ۱۰۲ نفر گرفتار به مریضی فراموشی تشخیص داده شدن.
مطالعه نویسنده دیوید Llewellyn از دانشگاه دانشکده پزشکی اکستر در بریتانیا تو یه بیانیه مطبوعاتی گفت انتظار رابطه بین سطح پایین ویتامین D و خطر دچار شدن به زوال عقل و مریضی فراموشی دو برابر قوی تر پیش بینی می شه.
در مقایسه با افراد با سطح طبیعی ویتامین D، افراد با سطوح پایین این ویتامین ۵۳ درصد افزایش خطر دچار شدن به زوال عقل و ۷۰ درصد بیشتر احتمال دچار شدن به فراموشی داشتن و کسائی که شدیدا دچار کمبود ویتامین D بودن در خطر ۱۲۵ درصد بیشتر واسه زوال عقل و بیشتر از ۱۲۰ درصد بیشتر به فراموشی بودن.
یافته های محققان دیگه عوامل خطر مانند مصرف سیگار، مصرف الکل، و سطح تحصیلات رو موثر میدونن.

ویتامین D می تونه از زوال عقل جلوگیری کنه؟

Llewellyn گفت: آزمایشات بالینی بیشتری نیازه تا معلوم شه که خوردن غذاهای پر از ویتامین D یا مصرف مکملای ویتامین D می تونه دلیل تاخیر انداختن و یا حتی جلوگیری از زوال عقل و فراموشی شه.
توجه به این که الان هیچ مریضی وجود نداره که بشه اونو واسه درمان زوال عقل اصلاح  کرد این مهم واسه تحقیقات آینده نیاز داره اون توضیح داد که تحقیق در مراحل اولیه نشون نمی ده که سطح ویتامین D پایین دلیل نابودی عقله ولی حتی اگه تعداد کمی از مردم بتونن بهره مند شن این نتیجه های بهداشت عمومی بسیار زیاد با در نظر گرفتن وجود خراب کننده و پر هزینه مریضی زوال عقل داره اون گفت افزایش سطح ویتامین D می تونه خیلی زود دلیل به تاخیر انداختن یا جلوگیری از زوال عقل شه ولی آزمایشای گذشته نشون داده اون واسه دیگه مسائل مربوط به سلامت، مثل پیشگیری از شکستگی استخون موثر بوده. مردم باید یه رژیم غذایی متعادل از جمله ماهیای چرب بخورین و به طور منظم سرمایه گذاری در خارج از منزل به عنوان بخشی از یه سبک زندگی فعال، که شامل ورزش با شدت متوسط مانند پیاده روی سریع داشته باشن.
رابطه بین افسردگی و زوال عقل
یه مطالعه جدید از مرکز پزشکی دانشگاه راش، که هم اینکه در نورولوژی به چاپ رسیده نشون داد که افراد گرفتار به افسردگی در خطر دچار شدن به زوال عقل هم هستن.
محققان ۱۷۶۴ نفر رو واسه حدود هشت سال مورد مطالعه قرار دادن. داوطلبان در شروع مطالعه بدون مشکلات حافظه بودن. محققان به این نتیجه رسیدن که در افراد با زوال عقل یا مشکل ناچیز شناختی (علامت اولیه از مریضی فراموشی ) به احتمال زیاد سطوح بالایی از افسردگی قبل از تشخیص داشتن. محققان هم اینکه گفتن که سطح بالاتر افسردگی به کاهش سریع تر در حافظه ربط داره.
این یافته هیجان انگیز بود چون نشون میده افسردگی واقعاً یه عامل خطر واسه نابودی عقله و اگه ما بتونیم پیشگیری از افسردگی رو هدف بذاریم و یا افسردگی و علل استرس رو درمان کنیم ممکنه به طور بالقوه به مردم به حفظ تفکر و تواناییای حافظه در اونا کمک کنیم.

مطالب در رابطه

  • علائم خیلی زود زوال عقل
  • فواید جینکو یا درخت چهل سکه
  • غذاهایی که واسه حافظه بده
  • خوردن غذا های سالم در میانسالی به مراقبت از مغز در پیری کمک می کنه

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *