افسردگی و خودزنی در سالمندان | سالمندان

سالمندانی که با مشکلات زندگی دچار افسردگی می شن دست به کارای خطرناکی از جمله خودکشی و خودزنی می شن.

علی ناظری روانشناس گفت: کلا پدیده خودکشی و آسیب رسوندن به خود به عنوان یکی از موارد اضطرار در رشته روانشناسی شناخته شده. در آمارهای جهانی و بررسیای پزشکی بیشتر آدمایی که دست به این اقدام میزنن، دچار افسردگی بوده و ۸۰ درصد موارد رو شامل می شن. افسردگی می تونه در شکلای جور واجور مریضی های اعصاب و روان در فرد بروز کنه و تنها حالت افسردگی در این افراد مشترکه.

ناظری در ادامه گفت: درصد کمی از آدمایی که مبادرت به خودکشی می کنن ممکنه دارای بیماریای شخصیتی باشن که زمان بروز مشکلات، بحرانا، مشکلات و یا واسه جلب توجه از این روش داغون کننده استفاده می کنن که ممکنه منتهی به مرگ اونا هم شه. اینا برخلاف آدمایی که دپرس ان یه انگیزه قوی قبلی و از پیش تعیین شده نداشتن بلکه به صورت لحظه ای این تصمیم رو عملی کردن.

ایشون در ادامه گفت: در فرهنگ ایرونی ترجیح داده می شه که این مشکل به عنوان مریضی مطرح نشه چون که از دید روانشناسان ایرونی نابه قانون تلقی می شه و روانشناسان فکر می کنن که فرد دچار مریضی روانپزشکی یا دارای شخصیتی نامتوازن و آسیب پذیره.

ایشون اضافه کرد: نکته مهم فکریه که فرد رو به طرف این اقدام جهت داده و معمولا افراد دپرس در ناامیدی، پوچی و ناتوانی دست به خودکشی میزنن، پس آدما به ناامیدی مطلق رسیده و تصور می کنن امکان بهتر شدن شرایط اصلا وجود نداره.

معمولا ادما از قبل به روشای این کار فکر می کنن که این روش ها در جوامع و فرهنگای جور واجور بسته به امکانات در دسترس، اون چیزی که در رسانه ها خونده و شنیده ان و سطح سواد و جنسیت انتخاب می شن.

ایشون در آخر اضافه کرد: درصد بسیار کمی از افراد هم در اثر جنون مانند اسکیزوفرنی و براساس دستوری که توهمات به اونا میدن این کار رو انجام میدن.

باید اینم بگیم که که خودکشی در همه سنین دیده می شه اما در دوره هایی از عمر این عمل و یا تفکر درباره اون بالاترین درجه میگیره که این دوره معمولا میانسالیه.

باشگاه خبرنگاران

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *