افسردگی میتواند به استخوان آسیب بزند | بیماری

: ممکنه به این دست منطقا در طول زندگی بر خورده باشین که میگن هر چی روحتون سالم باشه جسمتون هم به همون اندازه سالمه. باید بگم تا حدودی این فرضیه درسته. این تأیدیه، نظر شخصی نیس و کم کم تحقیقات دارن به نتیجه روح سالم در جسم سالم و جسم سالم واسه روح سالم میرسن؛ اگه بازم باور ندارین می تونین ادامه مطلب رو دنبال کنین تا به شما ثابت شه که چیجوری افسردگی به استخوانا آسیب وارد میکنه.

۲۹فوریه ۲۰۰۰( آتلانتا آمریکا ) – مطالعه رابطه بین افسردگی شدید و کاهش توده استخوانی نشون میده که به چه دلیل افسردگی احتمال مرگ شخص رو زیاد می کنه.

این تحقیق که در شماره ژانویه نشریه امریکایی روانپزشکی چاپ شد، نسبت به یه گروه تماشاگر، کاهش بیشتر توده استخوانی رو در بیماران دپرس، مخصوصا در مردان کشف کرد. افراد گرفتار به افسردگی دارای سطوح بالاتری از استروئید، به عنوان یه کورتیزول که به تجزیه استخون کمک می کنه، هستن. محققین می گن این یافته ها دلایل بیشتری رو ارائه میده که سطوح بالای کورتیزول خطر دچار شدن به بیماریای جسمی رو بالا می بره.

مولف این تحقیق، دکتر Ulrich Schweiger گفت: “نتیجه کلی تحقیق اینه که بیماران گرفتار به افسردگی شدید که درمان نشده ان زودتر از مردان و زنائی که از نظر روانی سالم هستن، می میرن. فقط تعداد کمی از بیماران دپرس در اثر خودکشی فوت می کنن، پس طیف خیلی از بیماریا اینجا دخالت داره. هدف اینه که دریابیم افسردگی دقیقا چیجوری سلامت عمومی رو تحت تاثیر قرار میده. یه فرضیه اینه که در افسردگی تغییراتی در ترکیب بدن اتفاق میفته؟ و این تغییرات بخشی از مجموعه بیماریای دیگه ایه که موجب افزایش مرگ و میر می شه.”

دکتر Schweiger، معاون مدیر پزشکی بیمارستان روانپزشکی دانشگاه لوبک در آلمان، ذکر می کنه که این تحقیق واسه اثبات وجود رابطه بین کورتیزول و مریضی بسیار کوچیک بود و در اون هیچ تلاشی به خاطر بررسی اثرات درمانای جور واجور روی افسردگی نبود. اما یکی از اثرات شناخته شده درمان با داروهای ضدافسردگی اینه که، استفاده همزمان از داروهای سه حلقه ای و مهارکنندهای اختصاصی بازجذب سروتونین، سطح کورتیزول رو به حالت نرمال برمی گردونه.

دکتر Schweiger فکر میکنه “این یافته می تونه راهی واسه جلوگیری از کاهش بیشتر توده استخوانی باشه. امکان دیگه که فقط در زنان قابل اجراست، اینه که مانند قبلی درمان از راه جایگزینی هورمون پس از یائسگی پیشنهاد شه و باید واسه مریضایی که دپرس تر هستن با تاکید بیشتری انجام بشه. ؟اگه در بعضی موارد تصمیم بر اینه که درمان از راه جایگزینی هورمون باید واسه مردان سن بالا هم انجام شه، پس باید واسه مردان گرفتار به افسردگی شدید اهمیت خاص ای قائل شد.”

دکتر Harold G. Koenig که این تحقیق رو بازبینی کرده، میگه به طور بالقوه این یافته ها بسیار مهم هستن. اون میگه: “تعجبی نداره که کاهش توده استخوانی به افسردگی مربوط می شه. این تحقیق نشون میده که در واقع افزایش کورتیزول مربوط به افسردگی می تونه موجب مریضی و درنتیجه پوکی استخون قابل اندازه گیری شه. این موضوع خیلی با اهمیته چون که همیشه این سوال مطرح بوده که نتیجه های جسمی افزایش کورتیزول در افسردگی شدید بالینی چیه.”

دکتر Koenig،استادیار روانپزشکی و طب داخلی در مرکز پزشکی دانشگاه دوک در دورهام واقع در کارولینای شمالی، میگه که یافته های این مطالعه به محدوده وسیع تری از تحقیق مربوط می شه، مانند استرس روانی، و دلایل فیزیکی ارائه میده که استرس تاحد زیادی مریضی و مرگ رو زیاد می کنه.

دکتر Koenig میگه: “اگه تاثیر افسردگی اونقدر قوی هست که موجب پوکی استخون شه، پس می تونه روی کارکرد سیستم ایمنی بدن هم تاثیر بزاره. این تحقیق نشون میده که اگه افزایش کورتیزول به اندازه کافی بالا باشه که موجب پوکی استخون شه، می تونه نتیجه های بالینی هم داشته باشه – این موضوع مهمیه. و اگه این موضوع مهمیه، پس خوب می تونه کارکرد سیستم ایمنی بدن رو تحت تاثیر بذاره و موجب افزایش خطر دچار شدن به غدد بدخیم و یا گسترش اونا شه. مثلا، اگه شخصی به سرطان مبتلاست و دپرس شه، افسردگی می تونه به گسترش بیماریش کمک کنه.”

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *