افسردگی ماسکه چیست؟ | بیماری

افسردگی ماسکه یا پوشیده شده جزو ملاکای طبقه بندی تشخیصی نیس…
دبیر انجمن علمی روانشناسی بالینی با اشاره به افسردگی پوشیده شده، نبود احساس رضایتمندی عمومی رو مهمترین شاخصه مبتلایان گفت.

مهرداد کاظم زاده عطوفی در جواب به سؤالی درباره اینکه کسی که ظاهری خوشحال و اجتماعی داره اما از خرید کردن لذت نمی بره افسردگی مخفی داره گفت: افسردگی تشخیصای متفاوتی داره بعضی وقتا با یه جور افسردگی روبه رو هستیم که علایم بالینی اون براساس طبقه بندی تشخیصیه و بعضی وقتا هم آدمایی هستن که چون علایم افسردگی رو نمی شناسن فکر می کنن افسردگی مخفی دارن. ایشون اضافه کرد: در افسردگی دیس تایمی یا دپرس خویی چون مبتلایان با علایم اون مدتها زندگی کردن اونا رو به صورت افسردگی نمی بینن.

دبیر انجمن علمی روانشناسی بالینی گفت: ما چیزی با عنوان افسردگی پوشیده شده داریم که هر وقت فرد رو از بیرون نگاه می کنیم می بینیم اون سرحال و اجتماعیه و در ارتباطاتش فعاله ولی وقتی لایه های رویی اش از بین میره علایم افسردگی داره. این فرد از ته دل خوشحال نیس و احساس شادی رو در خرید و ارتباطات اجتماعی اش تجربه نمی کنه. این متخصص بخش بهداشت روان گفت: وقتی می تونیم بگیم فرد افسردگی پوشیده شده داره که اون علایم افسردگی رو داره اما اونا رو احساس نمی کنه. مهمترین شاخصه افسردگی پوشیده شده احساس نبود رضایتمندی عمومی فرده و فقط خود فرد گرفتار هستش که می تونه نبود رضایت عمومی رو احساس کنه.

دبیر انجمن علمی روانشناسی بالینی با اشاره به فرق درد و تشخیص گفت: درد و تشخیص با هم متفاوت هستن. فرد درد رو تجربه می کنه و متخصص تشخیص میذاره بهترین حالت اینه که وقتی علامتی رو در خود دیدیم و شک کردیم به متخصص مربوط مراجعه کنیم. ایشون گفت: افسردگی ماسکه یا پوشیده شده جزو ملاکای طبقه بندی تشخیصی نیس یعنی ممکنه فرد دپرس باشه ولی هیجان اونو درک نکنه و ظاهر و فعالیت هاش قابل شکایت به وسیله اون نباشه پس در این حالت باید به همون شاخصه روشن یعنی نبود رضایتمندی عمومی توجه کرد درمان مشکل هم بنا به تشخیص متخصص با دارودرمانی و روان درمانی هستش.

منبع : فارس

جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *