افسردگی مادران | بیماری

 

 

زنائی که میخوان مادر شن، همیشه باید از نظر سلامت جسمی و روانی بررسی شن؛ به خصوص از نظر افسردگی، چون افسردگی مادر موجب افسردگی کودک می شه. ابتلای مادر به بعضی مریضیای دیگه روان پزشکی مثل سوء مصرف مواد و خشونت هم در افسردگی کودکان دخالت داره. بدرفتاری مادر با کودک نقش مهمی در دپرس شدن بچه ها داره. در مواردی که کودک مورد بی توجهی قرار میگیره (مثل مادری که خودش نوجوانه و مراقبت از بچه رو بلد نیس یا مادری که مسایل و مشکلاتش زیاده، بیماره، مواد مخدر مصرف می کنه و یا به هر دلیلی فرصت رسیدگی به کودک خود رو نداره)، کودک در خطر افسردگی قرار میگیره. افسردگی در کودکان مریضی بسیار جدی تری نسبت به بالغینه…

این مشکل البته علل زیادی داره؛ ولی دو دلیل مهم اون علل ژنتیکی و خانوادگی هستن. یعنی افسردگی والدین روی بچه ها اثر میذاره، هم از راه بار ژنتیکی هم از راه یادگیری. یعنی کودک الگوای شناختی والد دپرس رو مدل خود می کنه و با اونا همانندسازی می کنه. عوامل روان شناختی هم بسیار اهمیت دارن. بچهایی که کلا دید منفی نسبت به دور و بر خود دارن، همیشه نق میزنن و به آینده بدبین هستن، بیشتر در برابر این هستن که با کوچیک ترین استرسی در زندگی دچار افسردگی شن. در آخر هم به عوامل محیطی مانند زندگی در محیطای پر از استرس و شکست و فقر میشه اشاره کرد. خلاصه این که چهار گروه از کودکان بیشتر در خطر افسردگی هستن:

۲- کودکانی که تحت فشارهای روانی هستن.

۳- بچهایی که تجربه مرگ عزیزان خود رو دارن (از دست دادن والد، آبجی یا داداش و دوستان در دوران کودکی رابطه مستقیم با افسردگی داره؛ به خصوص اگه گذشته مثبت خانوادگی وجود داشته باشه.)

۴- کودکانی که مشکلات یادگیری و توجه و تمرکز دارن.

به هر حال، اگه از افسردگی در کودک خود پیشگیری نکردید دست کم این رو قبول کنین که تشخیص و درمان به موقع اون مهمه، چون که افسردگی معمولاً یه مریضی تنها نیس و اکثراً با موارد دیگری چون اضطراب و رفتارای مشکل ساز همراه می شه؛ به خصوص در پسران نوجوون که خطر خودکشی رو هم زیاد می کنه و اگه همراه با سوء مصرف مواد باشه این خطر واضحأ زیاد می شه (خطر مبادرت به خودکشی در کودکانی که از مشکل خلقی رنج می برن ۵ برابر بیشتر از جمعیت عمومیه.) افت کارکرد به وجود اومده به وسیله مریضیا در کودکان و نوجوانان بیشتر از بزرگسالانه و باعث افت تحصیلی، افت روابط بین فردی و رابطه مناسب با همسالان می شه که اینا همه واسه رشد کودک لازم و حیاتیه.

برگرفته از سایت سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *