افسردگی قبل از بارداری | بیماری

: واسه باردار شدن باید از سلامت جسمی و روحی خود مطمئن شید تا بتونین یه بارداری سالم رو بگذرونه البته در شرایطی خاص هم زیر نظر دکتر متخصص می تونین مبادرت به بارداری کنین.

به گزارش آلامتو و به نقل از نی نی بان؛ اگه شما الان مشکلات روانی شدید دارین، احتمال شدید شدن بیماریایی مانند مشکل دوقطبی و افسردگی شدید در دوران بارداری یا حتی بعد از زایمون هست. بعد از زایمون بعضی بیماریای روانی جدی تر می شن و یه سریای دیگه از بیماریای روانی کمتر جدی، می تونه مسئله ساز شه. هرچند این موضوع از یکی به یکی دیگه فرق داره و ممکنه فردی هیچ کدوم از علائم شدید شدن مشکلات روانی رو نداشته باشه. اما در هر صورت باید حتما با پزشکتون در این باره صحبت کنین.

باید داروها رو قطع کنم؟

خیلی از خانوما در مورد به کار گیری دارو در دوران بارداری نگران هستن اما واسه خیلی از خانوما با مریضی روانی به کار گیری دارو بهتر از قطع اون هستش. اگه می خواین باردار شید باید با دکتر در مورد داروهایی که استفاده می کنین، مشورت کنین اون می تونه به شما کمک کنه که بهترین تصمیم رو بگیرین. اصلا یهو داروها رو کم یا قطع نکنین چون ممکنه برگشت کنه. بهترین کار اینه که تا وقتی که با دکتر صحبت نکردین از روشای پیشگیری از بارداری استفاده کنین. واسه اراده کردن درباره بارداری باید به موضوعات زیر فکر کنین:

  • چقدر در گذشته ناخوش بودین؟
  • وقتی که داروها رو قطع می کنین چقدر زمان میبره تا دوباره ناخوش شید؟
  • چه درمانی به شما بیشتر کمک می کنه؟
  • داروهایی که استفاده می کردین مشکلات جانبی داشت؟

بارداری بر سلامت روانم اثر میذاره؟

واسه بعضی از زنان بارداری می تونه سخت باشه و واسه یه سریای دیگه لذت بخش. عوامل زیادی می تونه احساسات دوران بارداری شما رو تحت تاثیر بذاره که این شامل علائم فیزیکی، حمایتی که دریافت می کنین و موقعیتای استرس زا در زندگی. بارداری شما رو در برابر مشکلات روحی و روانی مراقبت نمی کنه. در بعضی بیماریا مانند مشکل دوقطبی یا مشکل خلقی بعد از زایمون مشکلات بعد از زایمون شدیدتر می شه. اگه شما قصد بارداری دارین مهمه که با روانپزشک مشورت کنین.

اگه نتونم باردار شوم؟

ممکنه چند ماه طول بکشه تا باردار شید. حدود ۸۵ درصد از زنان اگه رابطه جنسی منظم دارا باشن در طول یه سال باردار می شن و بعضیا هم در سال دوم موفق به بارداری می شن.

بعضی داروهای آنتی سایکوتیک می تونه بارداری رو سخت تر کنه چون این داروها هورمون پرولاکتین رو تحت تاثیر قرار میده. اگه سطح هورمون پرولاکتین شما زیادتر از اندازه بالا باشه ممکنه نتونین باردار شید. اگه داروهایتان پرولاکتین رو زیاد کنن باید نوع دارو رو عوض کنین. فقط یادتون باشه که اصلا یهو دارو رو قطع نکنین. بعضی مشکلات جسمی هم می تونه بارداری رو سخت کنه. مثلا اگه چاق باشین یا وزن تون کم باشه بهتره با دکتر مشورت کنین.

سروتونین در اندامای تناسلی زنان هست و و بعضی تحقیقات نشون میده حفظ سطوح مناسب اون به بلوغ تخمک سالم کمک می کنه. این موضوع می تونه توضیح بده که به چه دلیل زنان دپرس و مضطرب از ناباروری رنج می برن. اما به کار گیری داروهای بالا برنده سروتونین و بارداری ممکنه منتهی به افزایش خطر سقط جنین، مشکل هنگام تولد و تولد زودرس شه. به خاطر همین بیشتر کارشناسان پیشنهاد می کنن خانوما وقتی مبادرت به بارداری کنن که ۶ ماه از قطع دارویشان گذشته باشه. شاید ایمن ترین گزینه این باشه که شما هیچ دارویی در دوران بارداری استفاده نکنین اما بهتره قبل از هر تصمیمی با دکتر مشورت کنین. بعضی وقتا استفاده از راه های درمانی طبیعی مانند ورزش کردن باعث افزایش اندورفین و در نتیجه بهبود خلق و خو می شه. ورزشایی مانند یوگا می تونن باعث کاهش استرس بدن تون شن. دریافت ویتامین D کافی هم تا حدود زیادی در بهبود خلق و خو تاثیر داره.

.

منبع : alamto.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *