افسردگی در کمین غذاهای آماده | تغذیه سالم

افسردگی در کمین غذاهای آماده

افسردگی در کمین غذاهای آماده

تندرستی و تغذیه

ارسال دیدگاه
۳۹۳ بازدید

 افسردگی مریضی ضعیف کننده و شایع در سراسر دنیا هستش و شامل کاهش قدرت تفکر، کاهش اعتماد به نفس و علاقه به فعالیتای طبیعی زندگیه. افزایش گسترش افسردگی در کودکان و بزرگسالان در سالای گذشته زنگ خطری واسه جوامعه. حدود ۱۲۱ میلیون نفر در سراسر دنیا دچار این مشکل هستن. داروهای ضد افسردگی هم بیشتر تاثیر چندانی نداشته و تنها علائم مریضی رو می پوشانند و با وجود استفاده گسترده از این داروها، هنوز گسترش این مریضی در حال زیاد شدنه.

فست فودها و خطر افسردگی

محققان به این نتیجه رسیدن که خوردن فست فودها خطر افسردگی رو بیشتر از ۵۰ درصد زیاد می کنه. غذایی که ما می خوریم، مواد لازم واسه متابولیسم، ساخت و بازسازی بافتا و سلولا، مخصوصا در مغز رو تامین می کنه. بخش خاکستری مغز بیشتر از اسیدهای چرب امگا- ۳ ، DHA و EPA تشکیل می شه و این اسیدهای چرب فراوون ترین اسیدهای چرب با چند باند دوگانه در بافتای عصبی هستن. وقتی رژیم غذایی ما مناسب نباشه و مواد ساختمانی لازم رو مخصوصا در دوران رشد واسه بدن تامین نکنیم، بدن مجبوره از مواد در دسترس خود استفاده کنه، مثلا اگه رژیم ما شامل مقدار زیادی چربیای مضر (که بیشتر در فست فودها و غذاهای فرآوری شده هستن) و عوضش چربیای به درد بخور کمتری باشه، بدن از همون چربیای مضر استفاده می کنه.

براساس گزارش محققان، گسترش افسردگی در آدمایی که بیشتر از غذاهای صنعتی و فرآوری شده مانند کیکا، دوناتا و فست فودها مانند همبرگر، هات داگ و پیتزا استفاده می کنن، ۵۱ درصد بیشتره. گزارش شده که دچار شدن به افسردگی با مقدار مصرف این نوع غذاها رابطه داره و هرچه اندازه مصرف غذاهای آماده بیشتر باشه، خطر افسردگی هم بیشتر می شه.

 

ویژگی آدمایی که بیشتر از غذاهای آماده استفاده می کنن

بیشتر آدمایی که بیشتر از غذاهای آماده استفاده می کنن، ویژگیای خاصی دارن. معمولا مصرف این نوع غذاها در افراد مجرد، بی جنب و جوش و با عادات غذایی نادرست بیشتره. هم اینکه این ادما از مواد غذایی به درد بخور مانند میوه، سبزی، مغزها، ماهی و روغن زیتون هم به اندازه کمتری استفاده می کنن و بیشتر سیگار می کشن و اضافه وزن داشته یا چاق هستن. چاقی خود می تونه ایجاد کننده بروز مشکل افسردگی باشه. طبق تحقیقات انجام شده رابطه متقابلی بین چاقی و افسردگی هست. گسترش افسردگی در افراد چاق حدود ۳ برابر افراد دیگه س. افراد چاق به دلیل تصویر ذهنی بدی که از شکل ظاهری بدن خود دارن، اعتماد به نفس کمتری داشته و مهارت کافی در رویارویی با وقایع اجتماعی رو ندارن. از طرف دیگه، این افراد با بینش منفی دور و بریا و جامعه مواجه هستن. این عوامل باعث تنهایی و انصراف افراد چاق از مناسبات اجتماعی و در نتیجه اختلالاتی مثل افسردگی می شه.

مشکلِ غذاهای آماده

غذاهای تجاری آماده یا غذاهای سرخ شده بیشتر شامل چربیای جامد و اسیدچرب ترانس هستن که واسه بدن مضرند. این چربیا نه فقط خطر مریضیای قلبی رو زیاد می کنن، بلکه با کارکرد طبیعی انتقال دهنده های عصبی در مغز تداخل یافته و فعالیت الکتریکی طبیعی مغز رو که واسه پیام رسانی لازمه، دچار اشکال می کنن.

کلام آخر

امروزه مدارکی هست که تغذیه مناسب می تونه به کاهش این مشکل کمک کنه. غذاهای طبیعی که شامل ویتامینای گروه B، اسیدهای چرب امگا-۳ و روغن زیتون هستن، می تونن خطر افسردگی رو کم کنن. تغییر روش زندگی و داشتن جنب و جوش بدنی و ورزش منظم روزانه علاوه بر اینکه در تغییر خلق بیماران دپرس و بهبود علائم روانی اونا اثرات به درد بخور غیرقابل انکاری داره، در ارتقای سلامت و کنترل وزن اونا هم موثره.

 

به نقل از دنیای تغذیه

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *