افسردگی در سالمندان و علائم افسردگی در آنها | سالمندان

مجموعه: دوران سالمندی

افسردگی در سالمندان و علائم افسردگی در اونا

 

افسردگی در سالمندان مشکل بسیار بزرگیه چون که در این سن علائم افسردگی خیلی راحت تشخیص داده نمی شن، به خاطر همین در این مطلب افسردگی در سالمندان با جزئیات بیشتری توضیح داده می شه

 

افسردگی در بین سالمندان یه مشکل رایجه. این گسترش به معنی طبیعی بودن افسردگی در بین سالمندان نیس. افسردگی دوران سالمندی حدود ۶ میلیون امریکایی بالای ۶۵ سال رو تحت تاثیر قرار داده، اما تنها ۱۰ درصد از این مبتلایان تحت درمان قرار می گیرن. شاید دلیل نبود درمان افسردگی در سالمندان اینه که افراد سن و سال دار معمولا نشونه هایی متفاوت از افسردگی تلاش می کنن. هم اینکه افسردگی در سالمندان معمولا با تاثیر بیماریای جور واجور به وجود اومده به وسیله افزایش سن و داروهایی که واسه درمان استفاده می کنن، اشتباه گرفته می شه.

 

افسردگی در سالمندان چه فرقی با افسردگی در جوانان داره؟

افسردگی در سالمندان معمولا با با بقیه بیماریا و ناتوانیا بروز می کنه و مدت بیشتری زمان میبره. افسردگی در سالمندان با افزایش خطر دچار شدن به بیماریای قلبی و افزایش خطر مرگ به وجود اومده به وسیله مریضی همراه س. همزمان با این مسئله افسردگی توانایی فرد واسه بهبود رو کم می کنه. 

 

بررسیا نشون دادن که آدمایی که گرفتار به یه مشکل جسمی و مریضی هستن، اگه به افسردگی هم گرفتار شن، افسردگی احتمال مرگ به وجود اومده به وسیله این مریضی رو به طور زیادی زیاد می کنه. هم اینکه افسردگی خطر مرگ به وجود اومده به وسیله حمله قلبی رو زیاد می کنه. پس خیلی با اهمیته که افسردگی در افراد سن و سال دار درمان شه، حتی اگه ناچیز باشه. پیشنهاد می شه افراد سن و سال دار به طور منظم مورد معاینات جسمی و روحی قرار بگیرن. 

 

هم اینکه افسردگی خطر مبادرت به خودکشی رو، مخصوصا در مردان سن و سال دار، زیاد می کنه. اندازه خودکشی در بین افراد ۸۰ تا ۸۴ سال دو برابر جمعیت کل افراده. به گفته موسسه ملی سلامت روان افسردگی در بین افراد ۶۵ سال به بالا یه مشکل مهمه. 

 

هم اینکه با افزایش سن و به دلیل مرگ بعضی عزیزان، از جمله همسر، آبجی یا داداش و دوستان و هم اینکه بازنشستگی، فرد تا حدی از حمایتای اجتماعی محروم می مونه. به دلیل تموم این تغییرات و هم اینکه وجود بقیه بیماریا خونواده و دکتر علائم افسردگی رو در فرد ندیده می گیرن، در نتیجه درمان موثر افسردگی در سن بالا به تعویق میفته یا انجام نمی شه. 

 

بیخوابی چه ارتباطی با افسردگی در سالمندان داره؟

بیخوابی معمولا یکی از علائم افسردگیه. بررسیای نوین تلاش می کنن که بیخوابی یکی از عوامل شدید شدن کننده افسردگیه، مخصوصا در افراد سن و سال دار. 

 

واسه درمان بیخوابی بعضی وقتا متخصصین پیشنهاد می کنن از قرار گرفتن در برابر بنزودیازپینا (مانند آتیوان، کلونوپین و زاناکس) دوری کنین یا مصرف اونا رو به کمترین حد ممکن برسونین. 

 

متخصصین سالمندان بیشتر تمایل دارن بی خوابی رو در افراد سن و سال دار با هورمون ملاتونین یا دوز پایین ضد افسردگی سه حلقه ای دوکسپین doxepin درمان می کنن. بعضی وقتا داروهای ضد افسردگی دیگری مانند رمرون یا ترازودون تیز تجویز می شن. اگه با وجود مصرف دارو بی خوابی و افسردگی درمان نشه، دکتر داروهای قوی تری تجویز می کنه. 

 

بیخوابی معمولا یکی از علائم افسردگیه‎

 

عوامل شدید شدن کننده افسردگی در سالمندان

عواملی که خطر بروز افسردگی رو در سالمندان زیاد می کنن، عبارتند از:

 

زن بودن (خانوما بیشتر در برابر دچار شدن به افسردگی هستن)

تنهایی، ازدواج نکردن، طلاق یا بیوه بودن

نبود حمایتای اجتماعی 

رویدادهای استرس زا

 

بعضی شرایط جسمی مانند سکته مغزی، فشار خون بالا، فیبریلاسیون دهلیزی، دیابت، سرطان، زوال عقل و درد طولانی بیشتر خطر افسردگی رو زیاد می کنن. هم اینکه عوامل شدید شدن کننده دیگری در افسردگی سالمندان هست :

 

بعضی داروها یا ترکیبی از چند دارو 

تصور بد نسبت به بدن (که به وجود اومده به وسیله قطع عضو، جراحی یا حمله قلبی بروز می کنه)

سابقه خانوادگی دچار شدن به افسردگی 

ترس از مرگ 

تنها زندگی کردن یا تنهایی اجتماعی 

بقیه بیماریا 

سابقه مبادرت به خودکشی 

بروز درد طولانی و شدید 

سابقه دچار شدن به افسردگی 

از دست دادن یه عزیز 

سو مصرف مواد

 

در اسکن مغز آدمایی که اولین بار در سن بالا دچار افسردگی شدن، لکه هایی دیده شده که این لکه های مغز خون کافی دریافت نمی کنن. می گن این مشکل در نتیجه چند سال فشار خون بالا بروز می کنه. تغییر مواد شیمیایی در این سلولای مغز، علاوه بر استرسای زندگی، خطر بروز افسردگی رو زیاد می کنه. 

 

مقاومت در برابر درمان افسردگی در بین سالمندان خیلی بیشتر از جوانانه. این مقاومت باعث می شه فرد سن و سال دار وجود مریضی افسردگی رو در خود رد کنه. هم اینکه سالمندان علائم افسردگی رو به عنوان واکنشای طبیعی به استرسای زندگی، فقدانا یا بیماریا در نظر می گیرن. 

 

هم اینکه افسردگی علاوه بر علائم شناخته شده روحی، دارای علائم جسمی هم هست. این مسئله اقدام واسه درمان رو به تاخیر میندازه. هم اینکه سالمندان امیدی به بهتر شدن ندارن، به خاطر همین مریضی خود رو گزارش نداده و اقدامی واسه درمان نمی کنن. 

 

مشکل دیگه در مورد سالمندان اینه که این آدما به دلیل حساس بودن به مشکلات جانبی داروها نمی تونن داروهای خود رو به طور کامل مصرف کنن. هم اینکه وجود بقیه بیماریا در بدن این افراد باعث شده افسردگی با بقیه بیماریا تداخل داشته باشه و یا اینکه بیماریا روی تاثیر داروهای ضد افسردگی تاثیر بزاره. 

 

اعتیاد به الکل و سو مصرف مواد مخدر منتهی به افسردگی شده یا شدت افسردگی رو بیشتر می کنه و با تاثیر درمان تداخل پیدا می کنه. رویدادهای ناراحت کننده زندگی، مانند مرگ یه عزیز یا یه دوست و تنهایی این افراد انگیزه فرد واسه درمان رو تحت تاثیر قرار میدن. 

 

 .

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *