افسردگی در سالمندان & | سالمندان

افسردگی در سالمندان

افسردگی در همه سنین دیده میشه. این مشکل در دوران سالمندی هم بسیار شایعه. تقریباً یه چهارم افراد ۶۵سال و بالاتر از افسردگی رنج می برن و افسردگی یکی از مهمترین دلایل کاهش کیفیت زندگی سالمندانه.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، قبل از رسیدن به سن یائسگی، در خانوما معمولا آمار افسردگی بیشتر از آقایانه اما به دنبال بازنشسته شدن و یا از کار افتاده شدن آقایون در سنین بالاتر و با در نظر گرفتن فشارهای به وجود اومده به وسیله موارد جورواجور که بیشتر روی آقایون بیشتره مانند مسایل درمانی و یا هزینه های زندگی، تامین مسکن و… بروز افسردگی در آقایون بیشتر می شه و در سنین سالمندی تقریبا آمار افسردگی سالمندی در خانوما و آقایون برابر می شه. بدیش اینه آمار بالای افسردگی در خونهای سالمندی بیشتر از ۷۰ درصده. در حالی که افسردگی در میان سالمندانی که در منزل خودشون یا با اعضای دیگه خونواده زندگی می کنن، حدود ۳۰درصد گزارش شده.

 

بیولوژی افسردگی

مطالعه و بررسی تصویرایی که از مغز گرفته شده نشون میده که در افسردگی، مدارهای مغز که مسئول تنظیم و کنترل حالات روحی، تفکر، خواب، اشتها و رفتار فرد هستن، خوب از عهده انجام کامل این وظایف برنمی آیند. ترکیبات شیمیایی که سلولای مغزی واسه ایجاد رابطه با همدیگه استفاده می کنن از کنترل خارج می شن و اینم در افراد سن و سال دار و هم در جوانان برابر اتفاق میفته و همیشه هم کاریه عجیب.

 

دلایل افسردگی در سالمندان

۱ – تنهایی و تنهایی : به دلیل کاهش روابط اجتماعی و مشکلات جسمی

۲ – از دست دادن انگیزه و هدف: احساس بی هویتی و بی هدفی به دلیل بازنشستگی و یا محدودیتای فیزیکی در انجام فعالیتا

۳ – مشکلات جسمی : چندین مریضی هست که موجب افسردگی سالمندان می شن از جمله اونا میشه به مشکلات قلبی، کم کاری تیروئید، کمبود ویتامین ۱۲B، اسیدفولیک ، فراموشی ،پارکینسون ،دیابت ،لوپوس و مریضی سرطان اشاره کرد .

۴ – تجویز دارو: داروهایی که ممکنه باعث تحریک افسردگی شن عبارتند از:

الف- داروهـــای استروئیــدی و هورمونی

ب-داروهای بیماران گرفتار به آرتروز

ج-داروهای پایین آورنده فشار خون

د-داروهای تجویزی بیماران قلبی

ه-داروهای بیماران گرفتار به سرطان

ی-مسکنا

 

۵ – ترس و اضطراب : ترس از مرگ و نگرانی به خاطر مشکلات مالی و یا جسمی

علائم و نشونه های افسردگی سالمندان

 -۱ دلتنگی

۲ – خستگی

۳- کاهش وزن و اشتها

۴- مشکل در خواب

۵ – احساس بی ارزشی و سربار بودن

۶ – تصور همیشه مرگ

۷- کاهش و یا نبود علاقه به سرگرمیا و تفریحات قبلی

۸ – گوشه گیری و انصراف از اجتماع

بعضی از مشکلات جسمی هم  نشونه افسردگی در سالمندانه که اینجا ما به بعضی از این علائم می پردازیم:

– ۱دردهای بی دلیل و یهویی

 -۲ ناامیدی و درموندگی

 -۳ ضعف حافظه

 – ۴ ناراحتی و تحریک پذیری

 -۵ بی توجهی به غذا خوردن، نبود به کار گیری داروها

 -۶ بی توجهی به بهداشت شخصی

راه های کمک به سالمندان واسه مقابله با افسردگی:

اگه از سالمندی مراقبت می کنین که دچار افسردگیه می تونین پشتیبانی عاطفی خود رو به اون اعلام کنین و به سخنانش با صبر و حوصله گوش بدین. اونو به خاطر احساساتش سرزنش نکنین و به واقعیتایی اشاره کنین که در اون ایجاد امید می کنه. هم اینکه می تونین در تشخیص به موقع و تسریع روند درمانی اون نظارت داشته باشین. اونو پیش دکتر آگاه و باتجربه برده و در طول دوره درمان اونو همراهی کنین .

۱  – به اون پیشنهاد قدم زدن بدین: وقتی که ذهن و بدن فرد فعاله افسردگی کم میشه . به اون فعالیتایی رو پیشنهاد بدین که اون از انجام اون لذت ببره. قدم زدن، فعالیتای هنری، دیدن فیلم و یا رفتن به موزه و هر چیزی که باعث فعال نگه داشتن ذهن و جسم اون شه مؤثر هستش.

۲ – برنامه منظم روزانه داشته باشین : بیرون رفتن گروهی ، ملاقات با دوستان و آشنایان ، رفتن به اجتماعات و گروه های همسالان می تونه اونو در مقابله با تنهایی و تنهایی کمک دهد . اگه اون در مقابل برنامه هاتون مقاومت کرد با ملایمت برخورد کرده و اونو به بودن با جمع تشویق کنین.

۳ – وعده های غذایی سالم استفاده کنین : یه رژیم غذایی ناسالم باعث شدید شدن افسردگی می شه . پس تلاش کنین رژیم غذایی اون پر از سبزیجات ، میوه ، حبوبات و پروتئین کافی باشه .

۴  – فرد رو تشویق به تکمیل دوره درمان خود کنین : افسردگی به سرعت و به دنبال ناقص گذاشتن دوره درمان برمیگرده.

۵- وعده های دارویی تجویز شده رو به اون یاد بیاری کنین .

 

درمان مؤثر

داروهای ضدافسردگی می تونن در برگردوندن تعادل به هدایت کننده های عصبی به درد بخور باشن. حمایتای اجتماعی و روان درمانی هم در رفع خیلی از عوامل افسردگی مؤثر هستن.

تحقیقات نشون میدن که ۸۰ درصد افراد گرفتار به افسردگی اگه تحت درمان مناسب دارویی و روان درمانی و دیگه اقدامات درمانی قرار گیرند، بهبود پیدا میکنن.اما این بهبودی در سالمندان دیرتر از جوانان بدست میاد و به صورت میانگین ۱۲ هفته واسه رسیدن به بهتر شدن نسبی زمان لازمه و پس باید صبور بود. تحقیقات نشون میدن که استفاده همزمان از روان درمانی و دارو درمانی در پیشگیری از برگشت افسردگی بسیار مؤثره.

در آخر تاکید می شه پیری فرایندیه که متوقف نمی شه فقط با داشتن زندگی سالم و مراقبتهای خاص میشه این دوران رو به زمونه ای مطلوب و لذتبخش و همراه با سلامت تبدیل کرد .

 

گردآورندگان :

زهرا رحیمی( کارشناس بهداشت خونواده ستاد مرکز بهداشت شهرستان دشت آزادگان )

زهرا مشرف قهفرخی (کارشناس بهداشت خونواده ستاد مرکز بهداشت شهرستان دشت آزادگان )

 

۱-   “از سالخوردگی لذت ببرین”   ترجمه :احمد آروم ، انتشارات احیاء کتاب

۲-   “سالمندان “چیجوری از والدین خود در دوران کهولت نگهداری کنیم     مولف :دکتر دونا کوهن مترجم :مهدی قرچه داغی ،انتشارات نشر دایره

۳-   راهنمای بهبود روش زندگی سالم در دوره سالمندی مولفین :دکتر سهیلا خوشبین و همکاران

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *