افسردگی در این افراد شایع است | بیماری

کمبود ید در مناطق کوهستانی بیشتر دیده می شه و این مشکل با مصرف نمکای یددار رفع می شه.
یه فوق تخصص غدد داخلی و متابولیسم گفت: کم کاری تیروئید موجب پایین اومدن سطح هورمون تیروئید و کاهش سروتونین و درنتیجه منتهی به بروز افسردگی می شه.

دکتر علی ربانی گفت: غده تیروئید یه غده پروانه ای شکل در جلوی گردن (نای) است وهورمونی به نام تیروکسین تولید می کنه که در رشد جسمی وعصبی، کارکرد طبیعی مغز، سیستم عصبی، حفظ دمای بدن و تولید انرژی و سوخت و ساز بدن اثر میذاره. : نقش اصلی غده تیروئید، تنظیم سوخت و ساز و کارکرد سلولای بدن از راه ترشح هورمونای تیروئید به داخل خونه.

فوق تخصص غدد داخلی و متابولیسم در مورد علل کم کاری تیروئید اعلام کرد: ویروسا و میکروبای مختلفی در بروز اون نقش دارن، ولی کمبود ید می تونه در بروز این مریضی نقش اول رو داشته باشه. کمبود ید در مناطق کوهستانی بیشتر دیده می شه و این مشکل با مصرف نمکای یددار رفع می شه. ربانی با توضیح دادن این موضوع که کم کاری تیروئید بیشتر در خانوما بروزمی کنه، گفت: کم کاری غده تیروئید در سنین ۱۵ تا ۴۰ سالگی شایعه.

ایشون با اشاره به اینکه در کم کاری تیروئید، ترشح هورمونای تیرویید کمتر از حد معموله، اضافه کرد: کم کاری تیروئید منتهی به بروز علایمی مثل خستگی زودرس، ضعف، بی حالی، ریزش مو، یبوست، احساس سرما، مشکلات قاعدگی و زیاد شدن وزن درحد ۳ تا ۵ کیلوگرمه.
ربانی علائم کم کاری تیروئید رو اینجور توضیح داد: کاهش تحمل سرما، کم شدن اشتها، درد قفسه سینه، کندی رشد، بی نظم بودن ضربان قلب، زیاد شدن وزن یا لاغری شدید، بی حالی، خواب آلودگی یا بی خوابی، مشکل روانی، افسردگی، دیوونگی یا ضعیف شدن حافظه، خشن شدن پوست، کم شدن تحمل به داروها، کم شدن میل جنسی و ناباروری، مشکلات قاعدگی از علائم بروز کم کاری تیروئیده.

این فوق تخصص با توضیح دادن این موضوع که کم کاری تیروئید، هرچند دلیل زیاد شدن وزن نیس، اضافه کرد: اما سوخت و ساز بدن رو از جا در آورد کرده و باعث ذخیره شدن کالری به صورت چربی می شه هم اینکه ممکنه موجب بی اشتهایی هم شه. ربانی با اشاره به این که زنائی که کم کاری تیروئید دارن، اطلاعی از وضعیت مریضی خود ندارن، گفت: پیشنهاد می شه زنائی که اینجور نشونه هایی رو مشاهده می کنن به دکتر مراجعه کرده و آزمایش خون بدن. آدمایی که کلسترول بالا و اضافه وزن دارن، دچار خستگی بیشتر از اندازه شده و یا دچار ریزش مو می شن.

منبع : ایسنا

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *