افسردگی دروازه ورود به بیماری ام.اس | بیماری

:
افسردگی دروازه ورود به مریضی ام.اس

: افسردگی دروازه ورود به مریضی ام.اس

افسردگی در اشکال جور واجور از علائم شایع مریضی ام.اسه. افسردگی واژه ای که واسه طیف خیلی از تغییرات روحی، از بی حوصلگی روزانه تا بالاترین درجه این حالت می گن که نیازمند درمان بالینیه. درمان افسردگی ممکنه ماه ها طول بکشه.

مؤثرترین درمان افسردگی رو ترکیب روان درمانی با داروهای ضدافسردگی است. فعالیت بدنی و ورزش هم اثر زیادی در بهبود افسردگی داره. گروه های پشتیبانی و حمایتگر در درمان افسردگی ناچیز می تونن به درد بخور باشن ولی اصلا جانشین درمانای بالینی جدی نمی شن.

در بخش دیگه این مقاله، افسردگی خطر بزرگی واسه خودکشی دونسته شده و اومده: یکی از دلایل بالابودن اندازه خودکشی در بیماران گرفتار به ام اس؛ نبود تشخیص درست افسردگی و درمان نشدن این افراده.

ام اس مریضی غیر قابل پیش بینی واسه افراد تنش زاست

این مقاله اضافه می کنه: گذشته از استرسای روزمره ای که هست، مریضی ام اس تنش مضاعفی رو به فرد مریض وارد می کنه.

بیشتر بیماران اعلام کردن که در دوره های پراسترس، علائم مریضی شون بیشتر می شه ولی پس از کنترل کردن این حالت روحی، نشونه های مریضی در اونا کم رنگ تر می شه. ام اس مریضی غیرقابل پیش بینی و تصور تغییرات بعدی واسه بیماران استرس زا هستش.

این مقاله اضافه می کنه: مریضی ام اس منتهی به تغییرات مهمی در مریض مانند ازدست دادن جنب و جوش و تداخل در حرکت اون می شه.استرس طولانی سیستم ایمنی رو ضعیف کرده و خطر بیماریای قلبی، دیابت وافسردگی رو بالا می بره.

بیشتر تحقیقات انجام شده در مورد اثرات افسردگی دربیماران ام اس بی نتیجه بوده ولی مطالعه جدی که به وسیله دکتر دیوید مور (David Mohr) از دانشگاه کالیفرنیا انجام شده یافته های زیادی رو در مورد افزایش افسردگی در بیماران گرفتار به ام اس -در جواب به استرس و نگرانی- نشون میده.

ام اس باعث پریشونی و سرخوردگی می شه

در این مقاله اومده: مریضی ام. اس درآغاز می تونه باعث اضطراب، خشم، پریشونی وسرخوردگی بسیاری شه. غیرقابل پیش بینی بودن وعدم قطعیت مریضی ام. اس یکی از دشوارترین جنبه های این بیماریه.

استرس و اضطراب مانند افسردگی در بیماران ام اس شایعه. از دست دادن کارکرد بعضی از اعضاء و تغییر شرایط زندگی ازعوامل مهم اضطراب و پریشونی در این افراده.

درحالت اضطراب شدید و داغون کننده درمان بالینی واجبه. گروه های مشاوره و پشتیبانی حرفه ای می تونه در مدیریت اضطراب و پریشونی بسیار به درد بخور واقع شه.

نوسانات روحی و تحریک پذیری

در ادامه این مقاله اومده: نوسانات روحی و تحریک پذیری منتهی به تغییرات سریع و غیرقابل پیش بینی دراحساسات افراد می شه. خشم تکراری و رفتارای عصبی واسه دیگه افراد خونواده رو مخه. این حالت ممکنه دلایل متفاوتی داشته باشه.

بسیاری ازاین افراد دچار افسردگی، دمدمی مزاج و تحریک پذیر می شن. هم اینکه تغییرات ایجادشده در مغز می تونه مسئول این رفتارها باشه. از دیگر این عاملا، رقابت و دشواریای زندگی با ام اسه که منتهی به نوسانات روحی در خیلی از افراد گرفتار به این مریضی می شه.

بی ثباتی عاطفی یکی از جنبه های رقابت برانگیز ام. اسه. مشاوره و پشتیبانی خونواده واسه مدیریت این نوسانات عاطفی بسیار مهم و کمک کننده س.

تشخیص درست مریضی واسه انتخاب درمان درست لازمه. داروهای ضدافسردگی واسه درمان مشکل افسردگی مناسبه و واسه بی ثباتی عاطفی، داروهایی مانند اسید والپروک (Valproic) یا دپاکوت (Depakote)- داروی ضد تشنج که در دوزهای پایین واسه ثبات روحی استفاده می شه- ممکنه در تغییرات عاطفی شدید کمک کننده باشه.

تغییرات کمتر عادی بی اختیاری عاطفی

این مقاله اضافه می کنه: ۱۰ درصد افراد گرفتار به ام اس دچار تغییرات کمتر عادی بی اختیاری عاطفی می شن. این مشکل خنده و گریه غیر قابل کنترل ( جدا از حالت روحی مریض) است که ممکنه از نظر بقیه افسردگی به نظر آید، ولی این دو مورد به طور کاملً با هم متفاوت هستن.

این مشکل قابل درمانه. در بیماران دچار ام اس و مشکلات عصبی، از داروی Nuedexta به شکل خوراکی روزی یه بار استفاده می شه. مشاوره و گفتار درمانی در بهبود مریضی PBA اثری نداره.

(Euphoria) سرخوشی

این حالت در تعداد کمی از بیماران گرفتار به ام اس پیشرفته مشاهده می شه. فرد گرفتار به یوفوریا یا سرخوشی، به طور غیرعادی خوشحال، نسبت به مشکلات بی خیال نسبت به موضوع و از واقعیت شرایط به دوره. این حالت شادی دوبرابر بیشتر به مشکلات رفتاری مربوطه.

درمان این مشکلات، پیچیده س. فرد گرفتار به ام اس ممکنه نیاز به درمان روانپزشکی و هم اینکه روان درمانی داشته باشه. اعضای خونواده هم ممکنه نیازمند مشاوره روحی باشن، چراکه این رفتارها آزار دهنده و استرس زا هستش. در بعضی از موارد، باید بر رفتار فرد گرفتار هم نظارت شه تا در جواب به سؤالات پزشکی خودنمایی نکرده و اطلاعات غلط به تیم پزشکی نده.


منبع :

بنیاد امور بیماریای خاص

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *