جستجو در سایت :   

عنوان : تصحیح و پژوهش کتاب خطی مجموعه اعتقادات و اخلاق از فیض کاشانی

دانشگاه‌ قم‌

دانشکده الهیات و معارف اسلامی

پایان‌نامه‌ی‌ کارشناسی‌ ارشد فلسفه‌ و کلام‌ اسلامی‌

عنوان‌:

تصحیح و پژوهش کتاب خطی مجموعه اعتقادات و اخلاق از فیض کاشانی

استاد راهنما:

دکتر علی اله‌بداشتی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی گردد

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود می باشد)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

فهرست مطالب:

مقدمه. 1

اهمیت و ضرورت… 1

کتاب حاضر و روش تصحیح آن. 6

امامت… 8

معاد. 18

باب دوّم: در شمردن حسنات ابدان و سیّئات نمایان. 27

گفتار اول: در تفصیل اعمال بر سبیل اجمال. 28

گفتار دوّم: اعمال پسندیده. 34

گفتار سوم: اعمال ناپسند. 70

باب سوم: باز کردن طاعات قلوب و معاصی پنهان. 102

گفتار دوم: مکارم و فضائل.. 111

گفتار سوم: دعائم ذمائم و رذائل اعظم.. 155

خاتمه. 189

فهرست منابع و مآخذ. 190

چکیده انگلیسی..

چکیده:

رساله حاضر تصحیح و پژوهش کتاب «اصول عقاید و مکارم اخلاق» ملا محسن فیض کاشانی می باشد. این کتاب تاکنون چاپ نشده می باشد، در این پایان‌نامه آغاز به اختصار زندگی فیض کاشانی تألیفات و کتاب مذکور را معرفی کرده سپس به تصحیح و پژوهش آن پرداختیم. کتاب حاضر متأسفانه ناقص می باشد و تمام اعتقادات را در بر ندارد و معلوم نیست که مرحوم فیض آن را ننوشته یا نوشته اما تلف شده می باشد. به هر حال قسمت موجود اعتقادات و اخلاق یا مکارم اخلاق می‌باشد که تصحیح شده و ارائه گردیده می باشد. از ویژگی‌های این کتاب آن می باشد که چنین کتابی به زبان فارسی که مشتمل بر اعتقادات و اخلاق به زبان فارسی در عهد صفوی باشد با چنین قدمتی کمتر پیدا نمود می گردد. در این پژوهش منابع و مآخذ آیات شریفه، روایات و اقوال علماء استخراج؛ و ذیل صفحات منعکس شده می باشد، نسخه بدلها آورده نشده زیرا اولاً نسخه خط مؤلف در دست بوده می باشد، و ثانیاً نسخه دیگری از کتاب پیدا نمود نشده می باشد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد: تبیین فلسفی – قرآنی ولایت فقیه

مقدمه
اهمیت و ضرورت
تصحیح و پژوهش نسخه‌های خطی و احیاء آثار علمای گذشته از ارزش بالائی برخوردار می باشد به طوری که در بسیاری از جشنواره‌های داخلی و خارجی مانند «جشنواره کتاب فصل»، «جشنواره کتاب سال جمهوری اسلامی»، «جایزه کتاب جهانی جمهوری اسلامی»، «جشنواره فارابی» و… تصحیح فنی یک کتاب خطی؛ بهترین آثار تألیفی جایزه‌ای یکسان داشته و در معتبرترین دانشگاه‌های جهان تصحیح کتاب خطی را به عنوان پایان‌نامه دکتری نیز می‌پذیرند. اینها نشان می‌دهد که تصحیح آثار خطی گذشتگان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.

مرحوم فیض کاشانی از علمای بزرگ عهد صفویه می باشد که در رشته‌های مختلف علوم اسلامی تألیفات ارزشمندی به یادگار گذاشته می باشد و خوشبختانه بسیاری از آثار او اکنون به زیور طبع آراسته گردیده و بعضی از این آثار بصورت فنی تصحیح شده و چاپ شده می باشد مثل کتاب «اختصار الاذکار» و بسیاری از آنها تنها چاپ شده اما تصحیح نشده می باشد مثل «محجه البیضاء»، «الشهاب الثاقب»، «مفاتیح الشرایع»، «کلمات مکنونه». اما بعضی از آثار ایشان همچنان بصورت مخطوط باقی مانده و تصحیح نشده و چاپ نیز نشده می باشد که یکی از آنها اثر حاضر می باشد.

تعداد صفحه : 199

 :دانلود فایل متن کامل پایان نامه در سایت sabzfile.com

قیمت : 14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می گردد.

پشتیبانی سایت :        ****       [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  **** ***